Liels zinātnisks uzmetiens jeb kā netikt apkrāptam „zolīdā” žurnālā

 

Cien. kolēģi! Noteikti esat saņēmuši vilinošus e-pastus publicēties tajā vai citā zinātniskā izdevumā. Tā arī mani ieinteresēja iespēja sūtīt rakstu kādā žurnālā (konkrētu izdevniecību šoreiz neminēšu).

Tika solīts arī, ka raksts pēc recenzēšanas tiks indeksēts veselā virknē citējamās datubāzēs.

Par naudas lietām izdevniecības lapā neatradu ne vārda. Tā nu raksts ( 10 lapas) tika aizsūtīts un pēc mēneša saņemtas pozitīvas atsauksmes par kosmētiskiem labojumiem. Pielikumā bija arī vienošanās forma, kurā atrunātas autortiesības. Tā ir jāparaksta un jāsūta izdevniecībai.  Tajā pašā pastā bija atrunātas naudas lietas - cipari bija iespaidīgi: 60$ par lapu  (man sanāktu 600$ par rakstu).

Tas padarīja mani ļoti pesimistisku un nolēmu dziļāk papētīt Internetā par šo izdevniecību.

Pirmkārt. Konkrētā žurnālā redkolēģijā un recenzentu sarakstā un jau iesniegtajās publikācijās  figurē pārsvarā ne-eiropeiskie uzvārdi.

Otrkārt. Atklājās šokējošas lietas – arī zinātniskajās publikācijās mūs grib uzmest. Izrādās, ir vesels “melno izdevniecību” saraksts, kas tiek traktētas kā “plēsoņas”, uz kurām neiesaka sūtīt rakstus, ņemt dalību redkolēģijās un recenzēšanā:

Potential, possible, or probable predatory scholarly open-access publishers

Saraksta oriģināls šeit:  http://scholarlyoa.com/publishers/

 

Vēl atsauces:

https://groups.google.com/forum/#!msg/archplan-postgrad/ZBmEmyuodfs/kvYc1R7Kxp4J

 

Drošības nolūkā centieties pārbaudīt, vai žurnāls (pēc nosaukuma, ISSN vai izdevniecības) figurē indeksējamās datubāzēs t.i. vai ir ranžējams. To var izdarīt SCImago Journal Rank lapā:

http://scimagojr.com/journalsearch.php

 

Un tagad jautājums uz erudīciju.

Kādam ir bijusi līdzīga pieredze? Ko tagad darīt ar rakstu? Vai esmu brīvs no saistībām ar šo izdevniecību, kaut arī esmu tur rakstu iesniedzis un viņi to ir recenzējuši? Vai var to sūtīt citam izdevumam?

Veiksmi darbā.

Pēteris.

 

This is a list of questionable, scholarly open-access publishers.  I recommend that scholars not do any business with these publishers, including submitting articles, serving as editors or on editorial boards, or advertising with them. Also, articles published in these publishers' journals should be given extra scrutiny in the process of evaluation for tenure and promotion.